Řešení: IE iframe print (nejen pro Fancybox)
Dnes jsem řešil problém, na který jsem za několik posledních let nenarazil - zřejmě proto, že jsem takové řešení prostě dosud nepoužil. Problém se týkal tisku z iframe samozřejmě v IE (vyvolaný jQuery pluginem Fancybox). Problém jsem si rychle nasimuloval v IE7 a IE8 - jiné verze jsem již netestoval a začal hned hledat řešení. Je jich několik, mě však fungoval jen ten, který následuje dále v článku...
Barcamp Vsetín 2010 - neprofesionální pohled grafičky
V sobotu jsme se vrátili z Barcampu a nečekejte, že budu v tomto článku hodnotit kvalitu přednášek, jelikož mi taková role ani nepřísluší. Zúčastnila jsem se Barcampu (bohužel pro mne) jako grafička, která všem těm Google certifikátům, jQuery, iPhonům a rozšířené realitě nerozumí natolik, aby mohla adekvátně hodnotit. Musím se přiznat, že taková akce byla pro mne první od doby co se věnuji tomuto oboru a že je to již docela dlouhá doba. Jsem ten správný geek, který nerad chodí do společnosti a sleduje dění zpoza počítače a tiše závidí všem, co našli odvahu vyjít ven na sluneční světlo a do společnosti jiných geeků. Chci tedy Barcamp zhodnotit tak trochu z té mé pozice, kdy jsem spíše sledovala lidi kolem a žasla nad tím, že všichni, které znám pouze z internetu jsou prostě jenom také lidé z masa a kostí a jsou hlavně milí a příjemní.
jQuery: změna průhlednosti při hoveru (changing opacity on hover)
Dnes si ukážeme velmi jednoduchý kus jQuery kódu, který je však poměrně efektně schopen dodat dynamiku do jinak např. statické prezentace. Nejčastěji je používána změna průhlednosti u obrázků, kdy nejprve pomocí jQuery nastavíme výchozí průhlednost, resp. neprůhlednost (opacity) na 0.3 a následně skript při události hover spustí kód, který "zanimuje" průhlednost z výchozí hodnoty 0.3 na 1 (tedy na neprůhlednost) a následně při ukončení hoveru se průhlednost vrátí na zadanou hodnotu. Časový interval si samožrejmě můžete nastavit dle libosti.
WYSIWYG editor TinyMCE + TinyBroswer = solidní základ pro CMS
Včera jsem se na Twitteru rozplýval nad poslední verzi WYSIWYG editoru TinyMCE, který osobně používám již roky, ať už jako plugin do Textpatternu nebo jako hlavní editor do našeho vlastního CMS a e-commerce řešení. A ne že by poslední build TinyMCE byl něčím extra výjimečným, ale po delší době, kdy jsem opět vyzkoušel řadu nových i starých pluginů, jsem konečně našel jednoduché a plně funkční řešení pro správu a nahrávání souborů a obrázků. To vše navíc (od verze TinyMCE 3.2.5) plně inicializováno přes jQuery, což přináší řadu výhod i pro ovládání samotného editoru skrze jQuery (zapnutí/vypnutí editoru, extérní ovládání vybraného textu...). A k tomu navíc ještě naprosto jednoduše lze nastavit gzip kompresi.
Evropské domény budou mít (bohužel) diakritiku
Mnozí z vás jistě zaregistrovali zprávu o rozhodnutí EURid - správce nadnárodní domény EU - zavést a umožnit registraci této domény včetně diakritiky a to od 10. prosince 2009. Nebudu zastírat, že osobně jsem poměrně velkým odpůrcem zavedení IDN domén, ostatně toto není můj první článek na téma domén s diakritikou (viz. článek Už máte svou vlastní doménu? nebo Domény s diakritikou opět žhavým tématem - kravina nebo blbost?). Celé to totiž brzy vyústí v zavedení IDN domén pro naši národní CZ doménu, byť je veřejnost v současné době výrazně proti zavedení těchto domén. Celé to totiž je jen o penězích, které budou inkasovat správci domén, registrátoři a v neposlední řadě doménoví spekulanti, kteří budou rychlejší než vy...