České fonty - galerie fontů ke stažení zdarma | Profi Magazín - webdesign, ikony, jquery, Textpattern


České fonty - galerie fontů ke stažení zdarma

Lenka Melčáková | 21. květen 2008 | 46 542× zobrazeno | 2 komentáře
Hodnocení: 4.8 (4 hlasy)

Když vytváříme www stránky pro naše klienty, často si říkáme, že máme tolik svých projektů, které bychom chtěli sami vytvořit, ale nějak na to nezbývá čas. Během měsíce března jsme si však čas udělali a vytvořili jsme jeden z menších projektů, který již dlouho nosíme v hlavě. Jedná se o galerii kvalitních českých fontů, které jsou k volnému užití.

Proč vznikl projekt galerie českých fontů?

Stěžejním důvodem byl fakt, že na české scéně něco podobného zcela chybělo. Zahraničních galerií fontů je samozřejmě více než dost, ale pro našince to není zcela vhodné místo pro hledání fontů, zejména v případě, že chcete pracovat s českými znaky. Naším cílem je (na rozdíl od drtivé většiny zahraničních galerií) sesbírat pouze kvalitní fonty, které navíc podporují českou znakovou sadu. Věříme, že tak České fonty budou pozitivně vnímány zejména webdesignéry, případně i DTP grafiky, kterým galerie usnadní výběr fontů a mohou si být jisti, že čeština bude korektně zobrazena. Většina sesbíraných fontů je také vydána pod licencí royalty free a lze je tedy volně užívat jak pro soukromné, tak i pro komerční účely. V případně odlišných licenčních podmínek je na to upozorněno v detailu daného písma.

Zda dané písmo korektně zobrazuje české znaky se můžete u každého fontu přesvědčit z obrázku, kde je zobrazena známá věta: "Příliš žluťoučký kůň úpěl ďábelské ódy". Tato, byť nesmyslná věta obsahuje všechny české znaky.

Náhled českých fontů ke stažení zdarma

Jednotlivá písma můžete vybírat podle jmenného seznamu, nejstahovanějších, nejnovějších nebo můžete font vyhledat přímo. Pro méně znalé tématu jsem napsala také návody:

Téměř hned po spuštění webu bylo poznat, že je o stránky zájem, přišlo i pár kladných ohlasů, které nás velice potěšily a dodávají nám motivaci pokračovat v rozšiřování kvalitních českých fontů. Například nejstahovanější font Gunny Handwriting je k dnešnímu dni stažen 1427x, což je za tři měsíce - vzhledem k tématu stránek - docela pěkné číslo.

Budu moc ráda, když České fonty budou k užitku všem, kteří s fonty pracují denně, i těm, kteří jednou za čas potřebují najít pěkné písmo pro nějaký svůj projekt.

Na českých fontech jsme pro zjednodušení hledání fontů přidali následující kategorie.

Komentáře

Thomixcz
11. prosinec 2008, 14:11

Divim se ze jste neuvedli web www.fontpark.net pres 90 000 fontu zdarma.

Redaktor ovsem.net Jiří Melčák
13. prosinec 2008, 12:40

Jde vidět, že jste článek vůbec, ale vůbec nečetl, protože jinak byste zjistil, že to není žádný seznam webů nabízející fonty zdarma.

Komentáře jsou uzavřeny

Pracovní projekty

Bleskovky

Kniha: jQuery Kuchařka programátora

Kniha: jQuery Kuchařka programátora

Rád bych upozornil na zajímavou knihu, o kterou jsem zavadil. Jedná se o knihu s názvem jQuery Kuchařka programátora a je tedy zřejmé, co bude jejím obsahem. Nemá moc smysl cokoliv popisovat. Raději hned mrkněte do obsahu kapitol nebo zkoukněte ukázkovou kapitolu v PDF. Běžná cena je 590 Kč. Momentálně ji můžete online koupit za 502 Kč.

Textpattern.com redesignoval web

Textpattern

Oficiální stránky mého oblíbeného CMS Textpattern prošly redesignem - www.textpattern.com. Ještě je potřeba kompletně redesignovat celý výchozí admin a mohl by se Textpattern lehce vrátit na výsluní. Poslední verze Textpattern 4.2.0 sice podporuje skiny pro admin, ale abych byl upřímný, tak drtivá většina nestojí ani za stažení. Budu muset dodělat tu svou představu o adminu Textpatternu.

Guide to CSS support in e-mail clients

Guide to CSS support in e-mail clients

Tvorba HTML e-mailu rozesíláného především v podobě newsletteru představuje občas nemalé trápení a ladění, aby e-mail vypadal přesně tak, jak chcete nebo jak jste zamýšleli. Na serveru campaignmonitor.com jsou k dispozici tabulky (i ke stažení v PDF, ZIP) s podporou CSS selektorů a vlastností, které lze v nejpoužívanějších e-mailových klientech bezpečně používat.

Fascinující pohled na svět

The Big Picture

Na serveru Boston.com můžete v kategorii The Big Picture vidět fotografie zachycující atmosféru různých zemí, národností, přírodních jevů i katastrof, politiku, válku atd..

Vývoj produktů Apple v letech 1977-2008

Vývoj produktů Apple

Zajímavou podívanou vám nabídne článek, který shrnuje vývoj výrobků Apple, od stolních počítačů přes notebooky, až po jednotlivé periferie jako klávesnice a myš.

Zobrazit další bleskovky »

O všem na internetu