Vytvořte si jedinečnou faviconu, aby vás bylo vidět v záplavě záložek | Profi Magazín - webdesign, ikony, jquery, Textpattern


Vytvořte si jedinečnou faviconu, aby vás bylo vidět v záplavě záložek

Lenka Melčáková | 22. červenec 2008 | 13 882× zobrazeno | Bez komentáře
Hodnocení: 4.3 (3 hlasy)

Favicona je zmenšená značka www stránek, graficky vycházející především z loga, aby co nejvíce korespondovala se vzhledem stránek. Ve zkratce na 16 x 16 pixelech musí jít poznat, o jaké stránky se jedná. Mnoho lidí má otevřeno v prohlížeči hodně záložek (já například běžně kolem 30 - 50 stránek) a favicona je často jediným symbolem, kterým se při překlikávání stránek řídí. Je to rychlejší, než naslepo stránku hledat nebo číst popisky v záložce.

Jak faviconu vytvořit?

Musíte si ji nejprve nakreslit a to například ve Photoshopu nebo v jakémkoliv jiném kreslícím programu. Měla by mít velikost nanejvýš 32 x 32 pixelů ideálně však 16 x 16 pixelů a měla by vycházet z grafického vzhledu loga, které máte na svých www stránkách. Pokud by se lišila od loga, bylo by to pro uživatele spíše zmatečné. Když máte ikonu hotovou, můžete ji vložit do stránky pomocí následujícího HTML zápisu, který umístíte do tágu HEAD:

<link rel="shortcut icon" href="./favicon.ico" />
<link rel="icon" href="./animated_favicon1.gif" type="image/gif" />

Favicona může být také animovaná (GIF) Ukázka animované favicony (GIF) k tomuto vám poslouží internetová aplikace FavIcon from Pics nebo Animated Favicon, která po nahrání obrázku vygeneruje jak jednoduchou ikonu (ICO), tak animovaný GIF. Jen malá rada - nepoužívejte jejich HTML kód, který sice funguje, ale je nevalidní (vyhovuje pouze HTML, ne už však XHTML). Pro validní zápis použijte výše uvedený HTML kód.

Ukázka favicon

Jedná se pouze o ukázku favicon, které jsou již ve vlastnictví různých stránek, proto nejsou ke stažení zdarma.

Ukázka favicon

Pokud se vám líbil tento článek můžete Profi magazín odebírat pomocí RSS.

Možné související články:

Přidat komentář

Komentáře jsou uzavřeny

Pracovní projekty

Bleskovky

Kniha: jQuery Kuchařka programátora

Kniha: jQuery Kuchařka programátora

Rád bych upozornil na zajímavou knihu, o kterou jsem zavadil. Jedná se o knihu s názvem jQuery Kuchařka programátora a je tedy zřejmé, co bude jejím obsahem. Nemá moc smysl cokoliv popisovat. Raději hned mrkněte do obsahu kapitol nebo zkoukněte ukázkovou kapitolu v PDF. Běžná cena je 590 Kč. Momentálně ji můžete online koupit za 502 Kč.

Textpattern.com redesignoval web

Textpattern

Oficiální stránky mého oblíbeného CMS Textpattern prošly redesignem - www.textpattern.com. Ještě je potřeba kompletně redesignovat celý výchozí admin a mohl by se Textpattern lehce vrátit na výsluní. Poslední verze Textpattern 4.2.0 sice podporuje skiny pro admin, ale abych byl upřímný, tak drtivá většina nestojí ani za stažení. Budu muset dodělat tu svou představu o adminu Textpatternu.

Guide to CSS support in e-mail clients

Guide to CSS support in e-mail clients

Tvorba HTML e-mailu rozesíláného především v podobě newsletteru představuje občas nemalé trápení a ladění, aby e-mail vypadal přesně tak, jak chcete nebo jak jste zamýšleli. Na serveru campaignmonitor.com jsou k dispozici tabulky (i ke stažení v PDF, ZIP) s podporou CSS selektorů a vlastností, které lze v nejpoužívanějších e-mailových klientech bezpečně používat.

Fascinující pohled na svět

The Big Picture

Na serveru Boston.com můžete v kategorii The Big Picture vidět fotografie zachycující atmosféru různých zemí, národností, přírodních jevů i katastrof, politiku, válku atd..

Vývoj produktů Apple v letech 1977-2008

Vývoj produktů Apple

Zajímavou podívanou vám nabídne článek, který shrnuje vývoj výrobků Apple, od stolních počítačů přes notebooky, až po jednotlivé periferie jako klávesnice a myš.

Zobrazit další bleskovky »

O všem na internetu