jQuery: $(this) | Profi Magazín - webdesign, ikony, jquery, Textpattern


jQuery: $(this)

Jiří Melčák | 10. září 2008 | 23 136× zobrazeno | Bez komentáře
Hodnocení: 4.5 (8 hlasů)

V předchozím článku jsme si ukazovali, jak můžeme simulovat hover událost na jakémkoliv elementu v DOMu. Ve skriptu byla tato část kódu: $(this). Rád bych podal menší vysvětlení pro ty, kteří jQuery vidí opravdu poprvé a proč jsme v daném skriptu nemohli použít místo $(this).addClass('hover') následující kód $('p').addClass('hover'). Pokud bychom tak učinili, stalo by se to, že by v okamžiku detekce události hover nad jedním elementem <p> se CSS třída hover přiřadila všem elementům <p>, které se vyskytují v dokumentu, nikoliv tedy pouze tomu jednomu, nad kterým zrovna je kurzor myši.

Proto se používá $(this), díky kterému se vytvoří jQuery objekt korespondující se specifikovaným DOM elementem a my tak můžeme spouštět kód, který se vztahuje pouze k danému objektu, na nějž je navázáno nějaké chování. To nás samozřejmě neomezuje v tom, že bychom nemohli pracovat s jiným než specifikovaným elementem (nebo setem elementů). Jednou ze stěžejních vlastností jQuery je, jak jsem psal v prvním článku v této rubrice, řetěžení (tzv. chaining). Díky tomu můžete pracovat klidně s rodičovským prvkem specifikovaného elementu nebo s jeho potomkem nebo klidně se zcela jiným prvkem, který si nadefinujete. To si ostatně ukážeme v dalších článcích.

Přidat komentář

Komentáře jsou uzavřeny

Pracovní projekty

Bleskovky

Kniha: jQuery Kuchařka programátora

Kniha: jQuery Kuchařka programátora

Rád bych upozornil na zajímavou knihu, o kterou jsem zavadil. Jedná se o knihu s názvem jQuery Kuchařka programátora a je tedy zřejmé, co bude jejím obsahem. Nemá moc smysl cokoliv popisovat. Raději hned mrkněte do obsahu kapitol nebo zkoukněte ukázkovou kapitolu v PDF. Běžná cena je 590 Kč. Momentálně ji můžete online koupit za 502 Kč.

Textpattern.com redesignoval web

Textpattern

Oficiální stránky mého oblíbeného CMS Textpattern prošly redesignem - www.textpattern.com. Ještě je potřeba kompletně redesignovat celý výchozí admin a mohl by se Textpattern lehce vrátit na výsluní. Poslední verze Textpattern 4.2.0 sice podporuje skiny pro admin, ale abych byl upřímný, tak drtivá většina nestojí ani za stažení. Budu muset dodělat tu svou představu o adminu Textpatternu.

Guide to CSS support in e-mail clients

Guide to CSS support in e-mail clients

Tvorba HTML e-mailu rozesíláného především v podobě newsletteru představuje občas nemalé trápení a ladění, aby e-mail vypadal přesně tak, jak chcete nebo jak jste zamýšleli. Na serveru campaignmonitor.com jsou k dispozici tabulky (i ke stažení v PDF, ZIP) s podporou CSS selektorů a vlastností, které lze v nejpoužívanějších e-mailových klientech bezpečně používat.

Fascinující pohled na svět

The Big Picture

Na serveru Boston.com můžete v kategorii The Big Picture vidět fotografie zachycující atmosféru různých zemí, národností, přírodních jevů i katastrof, politiku, válku atd..

Vývoj produktů Apple v letech 1977-2008

Vývoj produktů Apple

Zajímavou podívanou vám nabídne článek, který shrnuje vývoj výrobků Apple, od stolních počítačů přes notebooky, až po jednotlivé periferie jako klávesnice a myš.

Zobrazit další bleskovky »

O všem na internetu