IcoFx - hromadný převod Macintosh ikon na Windows ikony | Profi Magazín - webdesign, ikony, jquery, Textpattern


IcoFx - hromadný převod Macintosh ikon na Windows ikony

Jiří Melčák | 28. prosinec 2008 | 13 944× zobrazeno | 2 komentáře
Hodnocení: 5.0 (1 hlasů)

V předchozím článku jsem psal o způsobu, jak pracovat s ICO formátem ve Photoshopu, neboť často potřebuji s tímto formátem pracovat. Zároveň jsem však narazil na další formát, který Photoshop neotevře. Jedná se o Macintosh ikony .ICNS, které naštěstí lze jednoduše konvertovat od formátu .ICO (Windows Icon), případně do dalších formátů, díky programu na tvorbu a editaci ikon IcoFx.

IcoFx - program na tvorbu a editaci ikon

IcoFx - free program na tvorbu a editaci ikonStáhněte si free program IcoFx z domovských stránek (1,5 MB) a nainstalujte jej. Program sice není ve výchozí instalaci počeštěn, ale nabízí její online stažení a okamžitou automatickou aktualizaci bez nutnosti restartu. V menu Options - Download languages, vyberete Czech, chviliku počkáte a vše máte nyní v češtině.

Než se dostanu k hromadné konverzi mezi formáty Macintosh Icon a Windows Icon, sluší se napsat pár řádek o samotném programu, který rozhodně stojí za pozornost, pokud si hrajete s tvorbou ikon. I když i zde není nad samotný Photoshop, ale program IcoFx je zdarma a může se občas hodit (minimálně těm, kteří Photoshop nemají). IcoFx je přehledně rozdělen do několika sloupců. Vlevo najdete souborový prohlížeč s náhledy obrázků v dané složce. Uprostřed je samotné plátno s náhledy v definovaných velikostech (v případě vícevrstvých souborů typu .ICO, .ICNS). A vpravo najdete panel nástrojů, paletu barev a aktuální náhled editované ikony. Program sám obsahuje desítky efektů a nastavení, aby ikony vypadaly podle vašich představ. Zde si to však každý musí zkusit sám, co to dokáže. Zmínil bych snad jen velmi příjemnou funkci a to je vygenerování ikony (opět buď Macintosh nebo Windows Icon), která bude obsahovat vaši vytvořenou ikonu ve vámi vybraných rozměrech:

IcoFx - jednoduchá tvorba vícerozměrových ikon

Vy tak vytvoříte ikonu v největší velikosti (256×256, používá se však i 512×512) a o zbytek nižších velikostí se postará IcoFx.

Hromadná konverze mezi Macintosh a Windows Icon

Teď tedy k samotné konverzi. Ta je naprosto triviální - z menu vyberete Nástroje - Skupinový převod, pomocí tlačítka Další přidáte soubory pro konverzi, zvolíte rozměry, které chcete vygenerovat, vyberete výstupní adresář a zvolíte formát souboru (.ICO nebo .ICNS) a kliknete OK. Vše je vzápětí hotovo. Převod je možný obousměrně, takže tvůrci ikon pro Windows mohou nabídnout své ikony takto jednoduše i ve formátu pro Mac a naopak, což věřím ocení obě strany.

Komentáře

Redaktor ovsem.netAutor článku Jiří Melčák
28. prosinec 2008, 17:44

Ještě jsem zapomněl na jednu zajímavou funkci programu IcoFx – a tou je možnost extrahovat a upravovat ikony uvnitř souborů a knihoven jako například EXE nebo DLL.

Fernando
23. červen 2010, 22:51

COngratulations for de site, is the best site i ever see ….:)

Komentáře jsou uzavřeny

Pracovní projekty

Bleskovky

Kniha: jQuery Kuchařka programátora

Kniha: jQuery Kuchařka programátora

Rád bych upozornil na zajímavou knihu, o kterou jsem zavadil. Jedná se o knihu s názvem jQuery Kuchařka programátora a je tedy zřejmé, co bude jejím obsahem. Nemá moc smysl cokoliv popisovat. Raději hned mrkněte do obsahu kapitol nebo zkoukněte ukázkovou kapitolu v PDF. Běžná cena je 590 Kč. Momentálně ji můžete online koupit za 502 Kč.

Textpattern.com redesignoval web

Textpattern

Oficiální stránky mého oblíbeného CMS Textpattern prošly redesignem - www.textpattern.com. Ještě je potřeba kompletně redesignovat celý výchozí admin a mohl by se Textpattern lehce vrátit na výsluní. Poslední verze Textpattern 4.2.0 sice podporuje skiny pro admin, ale abych byl upřímný, tak drtivá většina nestojí ani za stažení. Budu muset dodělat tu svou představu o adminu Textpatternu.

Guide to CSS support in e-mail clients

Guide to CSS support in e-mail clients

Tvorba HTML e-mailu rozesíláného především v podobě newsletteru představuje občas nemalé trápení a ladění, aby e-mail vypadal přesně tak, jak chcete nebo jak jste zamýšleli. Na serveru campaignmonitor.com jsou k dispozici tabulky (i ke stažení v PDF, ZIP) s podporou CSS selektorů a vlastností, které lze v nejpoužívanějších e-mailových klientech bezpečně používat.

Fascinující pohled na svět

The Big Picture

Na serveru Boston.com můžete v kategorii The Big Picture vidět fotografie zachycující atmosféru různých zemí, národností, přírodních jevů i katastrof, politiku, válku atd..

Vývoj produktů Apple v letech 1977-2008

Vývoj produktů Apple

Zajímavou podívanou vám nabídne článek, který shrnuje vývoj výrobků Apple, od stolních počítačů přes notebooky, až po jednotlivé periferie jako klávesnice a myš.

Zobrazit další bleskovky »

O všem na internetu