Textpattern: Výborný redakční systém pro správu obsahu www stránek | Profi Magazín - webdesign, ikony, jquery, Textpattern


Textpattern: Výborný redakční systém pro správu obsahu www stránek

Jiří Melčák | 11. srpen 2008 | 21 342× zobrazeno | 18 komentářů
Hodnocení: 5.0 (6 hlasů)

Textpattern je název dnes již už bohužel ne tak známého CMS, tedy webového redakčního systému pro správu obsahu. Poprvé jsem o Textpattern zavadil před více než 3 lety, kdy byl TXP ještě tak trochu v plenkách. Přesto mě oslovil a dnes jej používám jako systém pro správu obsahu www stránek na více než 120 webech. V současné době je TXP v pozadí zájmu, proč tomu tak je a proč byste však Textpattern rozhodně neměli zatracovat vám přiblížím v pokračování článku.

Jaké jsou alternativy k Textpatternu?

CMS ikony - Textpattern, Joomla, Drupal, Wordpress Pokud jste se již setkali s webovými redakčními systémy, pak vám jistě nejsou neznámé názvy CMS jako je např. Wordpress, Joomla, Drupal a další. Pak je možné, že jste slyšeli také o Textpatternu. Cílem všech je nabídnout uživateli co nejefektivnější a nejpohodlnější cestu ke správě textů, obrázků, souborů, odkazů, komentářů atd., vašich www stránek. Každý CMS má nějaký svůj šablonovací systém, díky němuž ze statické XHTML/CSS stránky můžete poměrně svižně udělat základ rozsáhlého webového sídla. Volba jaký CMS použít je vždy na uživateli, který se rozhoduje především podle zkušeností svých nebo svých známých a podle rozšířenosti daného CMS a tím i dle velikosti komunity, který kolem toho nebo onoho CMS vznikla.

Proč tedy používat Textpattern?

Motto Textpatternu zní “flexible, elegant and easy-to-use content management system”. A je to opravdu trefné, jeho možnosti jsou omezené pouze vaším umem, znalostí (PHP, JS) a zkušeností. Již od počátku, co s Textpatternem pracuji mě překvapila naprosto nádherná práce se šablonami, které můžete postupně vnořovat do sebe a neztratíte nad tím kontrolu. Výborné je, že přímo v šablonách není nutné používat vůbec čistý PHP kód, ale ve většině případů si vystačíte jen s prostým HTML (PHP však můžete použít také a to kdekoliv). Samozřejmě jako každý CMS má i Textpattern své vlastní tagy (v podobě např. <txp:article section="novinky" form="vypis-novinek" />), kterými vykonává dotazy na databázi a vrací požadované hodnoty (např. výpis článků z určité rubriky, posledních 10 komentářů, fotogalerii apod.). Textpatternovské tagy jsou velmi dobře zdokumentovány a pro běžnou práci si vystačíte bohatě s 20 tagy a několika parametry.

Ač je Textpattern přece jen vyvinut jako blogovací CMS, tak přizpůsobit jej tak, aby pracoval na běžném firemním webu je naprosto jednoduché a v podstatě to nepředstavuje žádné změny, jen jde o logiku volání jednotlivých šablon, ale konkrétní příklad si ukážeme někdy příště. Jinými slovy jsem chtěl říct, že TXP používám především jako open source CMS pro firemní weby, kde se naprosto dokonale osvědčil a reakce klientů na správu obsahu jsou naprosto pozitivní. Samozřejmě to chce nějaké to nastavení, aby se klient zbytečně nešťoural v záložkách, kde nepotřebuje vůbec mít přístup a pro firemní klientelu to znamená, že kompletně celý obsah webu spravuje pouze na 4 záložkách:

  1. Psaní - zde se editují všechny texty
  2. Články - poskytuje přehled všech článků v systému, umožňuje je filtrovat, mazat, případně měnit další parametry jako je stav, rubrika, kategorie, autor článku, atd.
  3. Obrázky - dává přehled o všech obrázcích nahraných v systému a zároveň zde umožňuje nahrávat nové obrázky a umožňuje editaci již nahraných obrázků.
  4. Soubory - dává přehled o všech souborech v systému, poskytuje statistiku počtu stažení a možnost editace parametrů souborů.

Prosté, že? Pokud Textpattern lehce upravíte pomocí základních možností nastavení a několika málo pluginů, stane se z něj naprosto přehledný a jednoduchý systém pro správu obsahu. Zaškolit kohokoliv v něm mi nikdy netrvalo déle než 15 minut a poté je schopen celý i velmi rozsáhlý web editovat po dlouhé roky.

Veškerá nastavení, instalaci, vylepšení a pluginy, které nezbytně potřebujete, abyste vytunili TXP, tak jako já, to vše se dozvíte z následujících článků.

Proč je tedy Textpattern na okraji zájmu?

Textpattern má za sebou již mnoho let vývoje, přesto zájem o něj v porovnání např. s nejrozšířenějším Wordpressem neustále klesá. Odpověď je jednoduchá - vývojáři tak trochu hodně zaspali. Aktualizace celého CMS nejsou zrovna časté - cca jednou za půl roku - to ovšem neznamená, že je kód nějaký náchylný k útokům. Dalším nedostatkem je poměrně špatný marketing, což si před nedávnem konečně uvědomili samotní vývojáři a s nově připravovanou verzí Textpattern 4.0.7 je plánována úprava základní šablony, se kterou se TXP nainstaluje. To ovšem mělo proběhnout již před 2 lety. Po čisté instalaci Textpatternu na vás totiž vykoukne šablona, kterou bych si ani nedovolil nazvat šablonou. Je to prostě odporný kus kódu zabalený v žádné, opakuji, žádné grafice. A to je naprostá katastrofa.

Bohužel však ne poslední. Internet se hemží tisíce free templaty pro Wordpress a jsou opravdu zdařené, ale zkuste najít opravdu pěknou pro Textpattern - neexistuje jediná. Budiž vám útěchou, že se na třech opravdu pěkných pracuje. Dokonce to došlo tak daleko, že se Wordpress šablony předělávají na Textpattern. Je to prostě o komunitě, které je samozřejmě menší než kolem Wordpressu. O to více však je Textpattern přitažlivější pro webdesignéry, kteří samozřejmě mají vlastní grafiku a vlastní šablony.

Další hrůzou a zrůdností je implementace stupidního Textile pro formátování (nejen) textů. Myšlenka je to pěkná, ale stupidní, stejně jako náhrada Textile formátování formátováním Texy... To je druhý hlavní důvod, proč je Textpattern málo rozšířen. Vyžaduje totiž naprosto zbytečné studování textile/texy příkazů pro formátování. A v porovnání s jakýmkoliv jiným CMS, který defaultně obsahuje WYSIWYG editor, je jasné, že Textpattern zůstává výsadou zkušenějších uživatelů a žadný blogísek na Textpatternu nikdy nepojede a rozšiřování základny TXP se prostě nekoná. U tohoto odstavce pěním vzteky, že to vývojáři nechápou. Naštěstí pro Textpattern je možno pomocí pluginu zprovoznit jeden z nejlepších WYSIWYG editorů - Tiny MCE. Přesto už ona existence pluginu je zbytečný klacek pod nohama od vývojářů.

A co se týká vzhledu administračního systému jako takového - není špatný, ale graficky je již zastaralý, ale i to lze rychle změnit. Ostatně posuďte sami současný vzhled administračního systému po instalaci:

Standardní vzhled Textpatternu po instalaci

A zde, jak vypadá administrační systém s mým připravovaným skinem:

Mnohem příjemnější vzhled Textpatternu a větší funkcinalita po úpravě

Rozdíl, že? A to je jen střípek toho, co se na vás chystá.

Ač se mi tedy článek nakonec spíše zvrhl ve vyjmenovávání současných problémů a věcí, které se mi nelíbí, pak vězte, že vás v dalších článcích přesvědčím, že je Textpattern úžasný CMS, který pomocí velmi málo úprav vytuníte do maximální funkčnosti a je možné jej použít jak ve formě blogu/ezinu (viz tento server), tak v podobě firemního webu.

Komentáře

Online hry
14. srpen 2008, 03:49

Musím říct, že grafika Tvé administrace nevypadá vůbec zle. Mám rád minimalistické a funkční věci.

Redaktor ovsem.netAutor článku Jiří Melčák
14. srpen 2008, 08:01

Díky ;) Pracuji nyní na detailech, abych to mohl veřejně vydat.

Oliver Hruška
18. srpen 2008, 15:51

Áno, aj mne sa to páči Tvoj návrh. Lepšie by som to nevedel vymyslieť .). Tiež uvažujem, že sa konečne pustím do nejakej minimalistickej šablóny.
—-
Čo sa týka dizajnu pre Textpattern, tak je pravda, že je málo kvalitných šablón. Ale napr. na báze TXP pripravil Andy Rutledge jednoduchý web pre svojho syna (evanrutledge.com).

Peca
27. srpen 2008, 06:48

Zdá se, že mi tenhle článek jde z duše. TXP používám už asi 4 roky a musím z 99% souhlasit.

Nicméně mi to nedá upozornt na českou podporu TXP na http://textpattern.ivorius.com/ a fórum tamtéž, kde je už poměrně slušná databáze řešených dotazů k TXP.

Poslední věc je užití Texy!. Nevidím to vůbec tragicky, s rozšířením Texyla to zvládají i naprosté počítačové BFU (paní učitelky nižšího stupně ZŠ, vojáci generálního štábu atd. :-). Nic proti Tini MCE ale v Opeře mi prostě nefungoval, tak šel.

Redaktor ovsem.netAutor článku Jiří Melčák
27. srpen 2008, 08:01

Reakce na Peca: Takhle… můj názor je trochu jiný, než jsem prezentoval v článku, kde to tak chci mít a za tím si chci stát – tedy že budu bojovat proti Textile/Texy!/Texyla. Osobně proti tomu nic nemám, je to prostě značkovací jazyk – jenže tak trochu pro pokročilé, popř. v případě Texyla se značnou omezeností funkčnosti.

Mě jde o masové rozšíření Textpatternu, který zbytečně umírá v povědomí lidí a to hlavně kvůli chybějícímu WYSIWIG editoru. A byť existuje plugin – tak co ti budu povídat – není dokonalý. Ale s připravovanými články o tipech a tuningu, kterými jsem vylepšil a naopak také osekal zbytečnosti z TinyMCE, věřím, že bys možná jen kvůli editaci článku i ty rád zapnul FF nebo IE… Třeba ;) uvidíme.

Ač vím, že blogísky, které umírají a vznikají den za dnem, extra Textpatternu jako takovému nepomohou, ale povědomí a zájem se může zvýšit. Textpattern je téměř dokonalý systém a je škoda, že všichni jedou na WP nebo jiném CMS, když existuje TXP, který však potřebuje tu a tam lehce postrčit…

Jen dodělám zakázky, které mi hoří pod rukama, a pustím se do psaní.

Peca
27. srpen 2008, 10:13

Co se týká editace článků, kdysi jsem zkoušel writely od googlu, ale nic moc. Budu to muset znova testnout, třeba se to za tu dobu zlepšilo.

Jak jsem již napsal, v zásadě souhlasím se vším, v článku řečeným, akorát mám trošku jinak stavěné priority. Namísto vzhledu, editoru a šablon mě více mrzí, to že v češtině neexistují solidní návody typu “TXP: Semantic model” atd. Sice jsem se snažil kdysi dávno něco vytvořit, ale skončilo to u pouhého překladu popisu txp tagů.

Bohužel všechny návody v češtině popisují instalaci a problémy s ní. Vlastní nastavení TXP je popsáno minimálně. Asi před 14 dny mě došla poštou knížka “Textpatterns Solutions”, takže možná něco vznikne, zatím se jí prokousávám a času mám zoufale málo.

Myslím však, že bychom, jako příznivci TXP neměli tříštit síly a pokusit se alespoň nějak svoje akce koordinovat. Snažil jsem se o to s Ivem (Tomanem), ale vzhledem k oboustrané zaneprázdněnosti z toho nic moc nebylo. Pokud nás bude víc, třeba se to podaří zlomit.

Ale, jak tak nad tím přemýšlím, je možné, že další větev českého TXP s jiným administračním rozhraním, editorem TiniMCE a hezkým základním skinem bude opravdovým přínosem.

V každém případě jsem tento web zařadil do RSS čtečky a budu tu možná občas otravovat svými příspěvky.

Redaktor ovsem.netAutor článku Jiří Melčák
27. srpen 2008, 12:15

Jj, s Ivem jsme toho o Textpatternu také kdysi hodně přes ICQ natlachali. Času je vždy málo, ale věřím, že zde uskutečním, co už dlouho plánuji a to je přesně to. co ty říkáš, že chybí. Návod na instalaci TXP se to sice také objeví…, ale pak se zaměřím zejména na ukázky kódu, které používám na desítkách stránek a které se opravdu osvědčily.

Přesně jak si napsal – překlad txp tágů nemá extra moc smysl, když už je někdo potřebuje, tak si je najde a nastuduje, ale chybí konkrétní příklady, jak v podstatě maximálně jednoduše postavit celý web – ať blog nebo firemní / osobní web.

A tvé otravné příspěvky zde rád uvítám ;)

ondrej012
8. září 2008, 11:56

kedy vyjdu ďalšie diely ? Už sa teším…Hlavne na úpravu administačného systému

Redaktor ovsem.netAutor článku Jiří Melčák
8. září 2008, 12:02

Je to v přípravě, práce mám teď trochu nad hlavu, ještě chvilku vydržte ;)

Filip Slováček
9. září 2008, 04:40

Moc dobrý článek plný, pro mě drahých informací. Zatím funguju na Wordpressu ale vyzkouším asi i Textpattern. Hlavně co se týče webu jiné než blogové struktůry, je mi Wordpress nedostačujicí :( Díky!!!

Harmonie
25. září 2008, 08:58

Zdravím!
Kdysi jsem se dostal k Textpatternu a jako bývalého dlouholetého programátora mě nadchla elegance struktury systému, kterou jsem spíše jen tušil. Ale nedostal jsem dál, než za instalaci. A už se mi nepodařilo vytvořit web. Je pravda, že jsem tomu zase nedal tolik času a energie (ale kdo ho má?), kolik by si to zasloužilo. A tak občas prohlížín internet, jestli se někde naobjeví stručný a jednoduchý návod “Jak na to”. Jsem přesvědčený, že to nemusí být moc obsáhlé dílko, protože, aspoň v mém případě, nejsou mi jasné jednotlivé záložky a jejich vztah. Prostě “střeva”. Pokud mi to někdo vysvětlí, tak už bude vyhráno.
Doufám, že počáteční elán vydrží a neumře, jako u mnoha dalších projektů. Textpattern by si to jistě zasloužil.

Redaktor ovsem.netAutor článku Jiří Melčák
25. září 2008, 10:16

Elánu je dost a dost. Myslím, že letos jsme spustili více nekomerčních projektů než je zdrávo a jediným limitujícím faktorem je bohužel jen čas. Každopádně od tohoto projektu ani omylem neuteču. Září je však z pohledu webdesignérů (alespoň tedy nás) nejkritičtějším obdobím, kdy se překotně spouští desítků webů, které se nepodařilo spustit přes prázdniny díky dovoleným… ale září už se blíží ke konci…

Marek
28. září 2008, 21:34

Zdravím, přidám se do diskuze. Chybí mě v článku otázka proč nepoužívat WP? Zajímalo by mě to, protože jsme před rokem řešili jaký systém zvolit pro náš sportovní oddíl. Zvolili jsme WP pro pěkně řešenou administraci. Co se týče šablony stáhli jsme free, kterou jsme tak trochu předělali podle potřeb. Nebylo to nic složitého, tak mě opravdu napadá otázka proč ne WP?

Je snad Textpattern v něčem lepší?

Kulin
28. září 2008, 22:57

Také se připojuji, rád bych svůj web udělal dynamický a návod na textpattern by se mi hodil. Díky

Redaktor ovsem.netAutor článku Jiří Melčák
29. září 2008, 10:03

Marek: Každý stojí na začátku před výběrem, který CMS je lepší. Netvrdím, že Wordpress je špatný, to vůbec. Je to prostě také velmi dobrý CMS, vzhledem k několikanásobně větší komunitě kolem ní se dokonce WP stal nejrozšířenějším CMS vůbec (je tak jednoduchý pro počáteční instalaci, zprovoznění, nasazení staženého skinu, že jej vidíte na každém druhém warez blogu a téměř na každých TGP či porno stránkách).

Já si jen zvolil jinou cestu, ale z jiného důvodu než ostatní WP obecně používají. WP je v dnešní době opravdu vyspělý CMS vhodný pro blogy, e-ziny… Textpattern je pro mě ovšem několikanásobně vstřícnější, co se týče možnosti udělat z toho CMS pro běžný firemní web. Byť si myslím, že i WP jde upravit tak, aby vyhovoval komerčním webům, je pro mě TXP v tomhle prostě jednička.

Marek
19. říjen 2008, 18:40

Jj chápu je to prostě o výběru, citu a nakonec také sympatičnosti…

Jinak dnes mi došel na mail zajímavý “inzerát” jestli nechci nakódovat šablonku, tak se mrkněte www.kodovani-sablon.cz docela jsem se pobavil, protože znám váš projekt www.proficss.cz … Jinak sorry za off-topic.

Bruno Dilhof
24. prosinec 2011, 13:39

Skúsil som TXP, na odporučenie z článku na Vašom webe, a vyzerá to tak, že pri ňom aj ostanem. Toto je to čo som hladal – jednoduchý, priatelský redakčný systém. Ozaj, čo je s tou témou pre admin prostredie ? Vyzerá celkom pekne :)

Redaktor ovsem.netAutor článku Jiří Melčák
27. prosinec 2011, 11:59

@Bruno: Máš pravdu, mohl bych dodělat co jsem kdysi dávno slíbil. Je fakt, že jej používám na takových 40 webech a opravdu se osvědčil. Jen jej budu muset upravit na poslední 4.4.1 verzi. Moje funguje na 4.2.0 a na nejnovější jsem ji ještě nezkoušel a tuším, že tam hodně dělali změny v HTML.

Komentáře jsou uzavřeny

Pracovní projekty

Bleskovky

Kniha: jQuery Kuchařka programátora

Kniha: jQuery Kuchařka programátora

Rád bych upozornil na zajímavou knihu, o kterou jsem zavadil. Jedná se o knihu s názvem jQuery Kuchařka programátora a je tedy zřejmé, co bude jejím obsahem. Nemá moc smysl cokoliv popisovat. Raději hned mrkněte do obsahu kapitol nebo zkoukněte ukázkovou kapitolu v PDF. Běžná cena je 590 Kč. Momentálně ji můžete online koupit za 502 Kč.

Textpattern.com redesignoval web

Textpattern

Oficiální stránky mého oblíbeného CMS Textpattern prošly redesignem - www.textpattern.com. Ještě je potřeba kompletně redesignovat celý výchozí admin a mohl by se Textpattern lehce vrátit na výsluní. Poslední verze Textpattern 4.2.0 sice podporuje skiny pro admin, ale abych byl upřímný, tak drtivá většina nestojí ani za stažení. Budu muset dodělat tu svou představu o adminu Textpatternu.

Guide to CSS support in e-mail clients

Guide to CSS support in e-mail clients

Tvorba HTML e-mailu rozesíláného především v podobě newsletteru představuje občas nemalé trápení a ladění, aby e-mail vypadal přesně tak, jak chcete nebo jak jste zamýšleli. Na serveru campaignmonitor.com jsou k dispozici tabulky (i ke stažení v PDF, ZIP) s podporou CSS selektorů a vlastností, které lze v nejpoužívanějších e-mailových klientech bezpečně používat.

Fascinující pohled na svět

The Big Picture

Na serveru Boston.com můžete v kategorii The Big Picture vidět fotografie zachycující atmosféru různých zemí, národností, přírodních jevů i katastrof, politiku, válku atd..

Vývoj produktů Apple v letech 1977-2008

Vývoj produktů Apple

Zajímavou podívanou vám nabídne článek, který shrnuje vývoj výrobků Apple, od stolních počítačů přes notebooky, až po jednotlivé periferie jako klávesnice a myš.

Zobrazit další bleskovky »

O všem na internetu