Evropské domény budou mít (bohužel) diakritiku | Profi Magazín - webdesign, ikony, jquery, Textpattern


Evropské domény budou mít (bohužel) diakritiku

Jiří Melčák | 19. září 2009 | 46 526× zobrazeno | 14 komentářů
Hodnocení: 4.4 (7 hlasů)

Mnozí z vás jistě zaregistrovali zprávu o rozhodnutí EURid - správce nadnárodní domény EU - zavést a umožnit registraci této domény včetně diakritiky a to od 10. prosince 2009. Nebudu zastírat, že osobně jsem poměrně velkým odpůrcem zavedení IDN domén, ostatně toto není můj první článek na téma domén s diakritikou (viz. článek Už máte svou vlastní doménu? nebo Domény s diakritikou opět žhavým tématem - kravina nebo blbost?). Celé to totiž brzy vyústí v zavedení IDN domén pro naši národní CZ doménu, byť je veřejnost v současné době výrazně proti zavedení těchto domén. Celé to totiž je jen o penězích, které budou inkasovat správci domén, registrátoři a v neposlední řadě doménoví spekulanti, kteří budou rychlejší než vy...

EU domény s diakritikou bez sunrise periody

To, co mě na celé věci však štve - když už musím tento fakt příjmout - je, že tomu nebude předcházet žádná sunrise perioda nebo-li se nebude brát žádný ohled na držitele stávajících domén bez diakritiky či na držitele ochranných známek. Příjde mi to na rovinu jako krajně stupidní řešení. Když už jim jde o ty peníze, které z toho chtějí vytřískat, mohli by aspoň trochu uvažovat, že díky sunrise by vybrali mnohem více, neboť by si firmy a ostatní subjekty mohli v "klidu" nakoupit potřebné varianty domén, aby se tak mohli vyhnout (pokud to je pro ně nezbytné) případným typo-squattery, škůdcům a zákeřné konkurenci.

O peníze jde v první řadě

Právě poslední věta předchozího odstavce je to, co mě na tom opravdu přivádí do varu. Díky tomuto rozhodnutí budou nuceni si někteří opravdu nakoupit nějaké ty IDN domény. V různých diskuzích na toto téma jsem se dočel spoustu hovadin, že nikdo nikoho nenutí si nakoupit tyto domény a tvořit si tak nějakou ochranu vůči své značce, názvu apod. A když už si je musí koupit, musí ti nejznámnější sedět na netu v den spuštění IDN pro EU, aby si ji vůbec mohli zaregistrovat, protože konkurence může být rychlejší. Samozřejmě ne každý bude řešit tento problém, ale bez sunrise je to celé jen zhovadilost.

Netvrdím, že nepříjde doba, kdy diakritika prostě bude obecně veřejnosti akceptována a možná i potřebná, ale zatím tomu moc alespoň v našich vodách nic nenasvědčuje. Prostě doba ještě nenadešla, jenže ono o tom stejně rozhoduje nakonec někdo úplně jiný, který se přece nemusí zodpovídat veřejnosti, důležitá jsou krásná čísla v účetnictví.

Osobně mohu jen doufat, že CZ.NIC do nového roku nevkročí se stejnou blbostí, protože přece jen češi mají zejména CZ domény a diakritika způsobí opravdu nemalé problémy a ti co tvrdí, že ne, jsou příliš krátkozrací. Existuje tolik krásných českých slov, které změnou jednoho písmena na diakritiku mají diametrálně odlišný význam. Když si vezmu, že celkově si někteří zejména starší naučili používat internet, tak že domény jsou bez diakritiky a najedou bude diakritika natolik zásadní, že absence/přítomnost háčku způsobí zobrazení zcela jiného webu... prostě nevidím v tom žádné pozitivum. A z marketingového hlediska bude tvorba reklamy o poznání složitější, kdy budeme muset do lidí hustit, že domény najednou mohou být s diakrtikou. A tak nezbyde než si pro své domény registrovat i její logické varianty (ne zase každou kravinu, ať mě někdo nechytá za slovo) s diakritikou. A peníze letí vzduchem...

Pokud se vám líbil tento článek můžete Profi magazín odebírat pomocí RSS.

Komentáře

Rival
20. září 2009, 09:11

Já už jsem si na demenci na téhle zkurvené planetě zvykl… tohle mě rozhodně nepřekvapuje ;)

Kazzan
20. září 2009, 09:52

Technicky do toho nějak moc nevidím, ale jak budu vysvětlovat američanovi, ať si vyťuká mojí adresu www.ěščřžýáíé.cz (ostatně asi jako my s napsáním domény v “rozsypaném čaji”)? Máme tu nějaké ty punycode překlady, ale ty nevypadají moc vábně na pamatování ani na vizitku.

Lehce mi to přijde jako takové národní vymezení části Internetu, kam zbytek světa má o troku horší se dostat. Čeština je v tomto opravdu specifická (via zive/žive/živě) a po dlouhé době v tomto závidím USA, že tam to moc nemusí řešit, neboť jsme se kdysi dávno de facto díky Internetu dohodli, že budeme mluvit všichni anglicky a uznávat anglickou abecedu. Ostatně doteď jsme se ani nesjednotili ve výslovnosti domén, po zavedení IDN by se v marketingu asi zbláznili (i když bych jim to lehce přál :-).

Hully3x
21. září 2009, 09:14

Ale potom buďme dôslední! Nech sa nepíše “www”, ale “csp” – celosvetová pavučina.

Mám rád diakritiku, ale v doménach? A s článkom súhlasím v plnom rozsahu. Ďakujem.

Hully3x

Lokutus
21. září 2009, 15:09

No vida, tak dlouho to netrvalo.
Samozřejmě s vámi nesouhlasím. Považuji IDN za pokrok, stejně jako třeba UTF-8. Jistě, mohli jsme dodnes psát v sedmibit ASCII, ale proč. Já jsem rád, že můžu tenhle komentář napsat časky a ne cesky. Pokrok nezastavíš. ;-)

http://www.lokutus.cz/748786-proc-ne-idn.php

Redaktor ovsem.netAutor článku Jirka
21. září 2009, 15:45

@Lokutus: Jasně, jde o vývoj, ale tento vývoj není zrovna bezproblémový, přináší spoustu nákladů, spoustu problémů, které podle mě nejsou ospravedlnitelné ani vývojem samotným.

Jasně, že jednou nastane doba, kdy “dojdou” volné rozumné domény a je vždy lepší něco zavést teď než za 10 let, když se to stejně zavede, ale těch negativ zatím z IDN trčí na mě více než dost.

Lokutus
21. září 2009, 15:59

Vývoj je vždy složitý a přináší problémy. Od toho mají lidé mozek, aby je řešili. Navíc, zavedení IDN je vskutku banalita. To třeba přechod z ropy na nějaká ekologičtější paliva – to bude masakr, panečku… ;-)

Redaktor ovsem.netAutor článku Jirka
21. září 2009, 16:08

@Lokutus: Jako rozumím tvým úvahám. Jen se na to dívám z pohledu vlastníka mnoha desítek domén, kdy některé by při zavedení IDN pro CZ pro mě prostě znamenaly “zbytečné” výdaje, aby mi na IDN CZ doméně nesyflil nějaký pakoš – a tohle bude v začátcích krajně obtížné, že najednou bude secsakra záležet co do adresního řádku napíšu. Kdybych neměl tolik domén, jasně, že by mi nervalo srdce, takhle však jo.

A když už pominu ty peníze, které každoročně letí do kapes registrátorů jen za to, abych měl jistotu, že návštěník skočí u mě, když už se o ten nebo onen projekt tolik starám, tak tu prostě vyskočí snad opravdu ten největší problém a to je marketing, ten se zapotí.

Lokutus
21. září 2009, 16:13

Jistě, je to přechod. Ten je vždycky složitý. Já se letos rozváděl, abych mohl přejít od bývalé ženy k současné přítelkyni. To byla sakra řehole. A bylo to drahý. :-)
Ale musí se to udělat.

Redaktor ovsem.netAutor článku Jirka
21. září 2009, 16:15

:o)

Ina
21. září 2009, 22:19

dotaz trochu mimo téma. Chtěla jsem zaregistrovat doménu a má ji na sebe člověk, který ji nevyužívá. V červenci mu kočila a on ji zase na rok zaplatil a opět nevyužívá.Můžu ji od něj získat? Naúčtuje mi všechny roky, co ji zatím křečkoval?

Redaktor ovsem.netAutor článku Jirka
21. září 2009, 22:28

@Ina: To, že ji nevyužívá navenek – tzn. nemá tam žádnou prezentaci, neznamená, že ji nevyužívá – může například používat pouze e-mail. Roční náklad na doménu je v tomto ohledu mizivý. Kontaktovat ho samozřejmě můžeš – ale pokud ji už roky drží, má s ní jistě nějaké plány a jistě ji jen tak nepustí. S doménami se však běžně čile obchoduje, částky však kolem toho občas lítají krajně nehorázné.

Znám lidi, co už přes 10 let drží domény a nic na nich neběží – sám mám takové ;) vím o čem mluvím.

Ján Varhol
23. září 2009, 17:07

Však poškajte, keď si podobný systém zavedú Japonci, to až vtedy bude sranda pre zvyšok sveta ;)

Johnyz
24. září 2009, 20:20

no a vemte si ještě to množství pravopisných chyb, co lidi nasekají. Oběd napíšou jako objed, v horším případě objet. Znám tucty takových lidí + inteligence s pravopisem té mladší generace je opravdu mizivá …

Kohy
28. květen 2010, 14:09

Tak je pravda, že je to pokrok ale na druhou stranu na tom budou biti majitelé domén! clanky – články, cekuj to – čekuj to – zmiňované živě.cz atd. atd.

Pak by Google musel brát ohled na stáří domény…

Nwm moc mě to nesedí…

Komentáře jsou uzavřeny

Pracovní projekty

Bleskovky

Kniha: jQuery Kuchařka programátora

Kniha: jQuery Kuchařka programátora

Rád bych upozornil na zajímavou knihu, o kterou jsem zavadil. Jedná se o knihu s názvem jQuery Kuchařka programátora a je tedy zřejmé, co bude jejím obsahem. Nemá moc smysl cokoliv popisovat. Raději hned mrkněte do obsahu kapitol nebo zkoukněte ukázkovou kapitolu v PDF. Běžná cena je 590 Kč. Momentálně ji můžete online koupit za 502 Kč.

Textpattern.com redesignoval web

Textpattern

Oficiální stránky mého oblíbeného CMS Textpattern prošly redesignem - www.textpattern.com. Ještě je potřeba kompletně redesignovat celý výchozí admin a mohl by se Textpattern lehce vrátit na výsluní. Poslední verze Textpattern 4.2.0 sice podporuje skiny pro admin, ale abych byl upřímný, tak drtivá většina nestojí ani za stažení. Budu muset dodělat tu svou představu o adminu Textpatternu.

Guide to CSS support in e-mail clients

Guide to CSS support in e-mail clients

Tvorba HTML e-mailu rozesíláného především v podobě newsletteru představuje občas nemalé trápení a ladění, aby e-mail vypadal přesně tak, jak chcete nebo jak jste zamýšleli. Na serveru campaignmonitor.com jsou k dispozici tabulky (i ke stažení v PDF, ZIP) s podporou CSS selektorů a vlastností, které lze v nejpoužívanějších e-mailových klientech bezpečně používat.

Fascinující pohled na svět

The Big Picture

Na serveru Boston.com můžete v kategorii The Big Picture vidět fotografie zachycující atmosféru různých zemí, národností, přírodních jevů i katastrof, politiku, válku atd..

Vývoj produktů Apple v letech 1977-2008

Vývoj produktů Apple

Zajímavou podívanou vám nabídne článek, který shrnuje vývoj výrobků Apple, od stolních počítačů přes notebooky, až po jednotlivé periferie jako klávesnice a myš.

Zobrazit další bleskovky »

O všem na internetu