Google Chrome - zajímavý internetový prohlížeč z dílny Google | Profi Magazín - webdesign, ikony, jquery, Textpattern


Google Chrome - zajímavý internetový prohlížeč z dílny Google

Jiří Melčák | 2. září 2008 | 21 852× zobrazeno | 8 komentářů
Hodnocení: 5.0 (3 hlasy)

Včera 2. září spustil Google oficiálně stránky svého nového projektu pod názvem Google Chrome, kterým si chce urvat část tržního podílu mezi ne moc pestrou nabídkou internetových prohlížečů. Google tak zatne další klín mezi současnou čtyřku - Internet Explorer (před pár dny byla vydána druhá beta verze IE8), Firefox, Opera a Safari. Google Chrome je a bude vyvíjen jako open source a počítá se tedy, že na vývoji se budou podílet i ostatní uživatelé. Ostatně již při vývoji si nemálo vypůjčili z jiných otevřených systémů. Celý prohlížeč Google Chrome běží na enginu Webkit a rozhodně si zaslouží vaši pozornost.

Google Chrome - nový internetový prohlížeč

Instalace Google Chrome a import záložek z Firefoxu a Internet Exploreru

Instalační soubor má velikost necelého půl mega. Instalace je rychlá a bezproblémová. Na konci instalace vám Google Chrome nabídne import záložek z Firefoxu - ten musí být vypnutý, jinak se import nezdaří (jako u mě), ale i poté máte kdykoliv možnost je importovat přímo z Google Chrome. V aplikaci navíc lze poté importovat z Internet Exploreru. Kromě záložek máte na výběr možnost importu vyhledávaných výrazů, uložených hesel a procházení historie.

Seznámení s Google Chrome

Google Chrome - nová záložkaPrvní dojmy z Google Chrome jsou veskrze pozitivní. Prohlížeč je jednoduchý a rychlý. Na liště nenajdete klasické menu. Nastavení a funkce jsou schované ve dvou tlačítkách vpravo vedle adresního řádku prohlížeče - vzhledem k tomu, že to je zatím jednoduchý prohlížeč a snad tak i zůstane - je to ideální řešení. Záložky se automaticky zmenšují na šířku, když přidáváte nové a nové záložky. Adresní řádek disponuje našeptáváním z historiie prohlížených stránek - jak v názvu, tak v URL adrese, případně hned nabízí možnost daný výraz najít na Google. Ba co víc - Google Chrome nabízí ve výchozí instalaci možnost výběru změny vychozího hledání z Google Search např. na Seznam, Centrum, Jyxo, Slunečnice... a samozřejmě si můžete nadefinovat vlastní adresu pro hledání. Jinými slovy - každý si příjde na své. Velmi pěkné, chválím. A když jsme byli u adresního řádku, nemohu nezmínit velmi příjemné zvýraznění domény na úkor zbylé URL adresy, tak jak to známe z beta verzí IE8.

Anonymní surfování s Google Chrome

Google Chrome nabízí také možnost anonymního surfování. Stránky, které otevřete v tomto okně, se nezobrazí v historii prohlížeče ani v historii vyhledávání a nezanechají ve vašem počítači po zavření anonymního okna žádné stopy, jako např. soubory cookie. Zachovány však zůstanou všechny soubory, které stáhnete, a záložky, které vytvoříte, což je logické.

Funkce, které u Google Chrome oceníte

Google Chrome - našeptávačVelmi příjemnou funkcí je zobrazení v levém dolním rohu informačního okénka s URL adresou odkazu při najetí myší nad jakýkoliv odkaz na stránce. Přehledně zpracováné procházení historie navštívených stránek (CTRL + H) vám usnadní hledání stánek. Google Chrome nabízí také jednoduché smazání stop - historii procházení, historii stahování, může vyprázdnit mezipaměť, odstranit soubory cookie a vymazat uložená hesla. To vše s možností výběru časového úseku, který se má vymazat. Prohlížeč vám nabídne možnost znovu otevření zavřené záložky - když otevřete novou prázdnou záložku, tak v pravém sloupci dole jsou žlutě podbarvené názvy posledních uzavřených záložek. Případně si z nové záložky můžete otevřít vaše oblíbené stránky pomocí náhledů daných webů.

Barevně zvýrazněná syntaxe zdrojového kódu je také velmi příjemná. A integrovaný inspektor zdrojového kódu také není k zahození. Můžete tak například zkoumat jaké vlastnosti má daný prvek definované v CSS, stejně jako např. z rozšíření Firebug pro Firefox. Škoda jen, že nejdou CSS přímo editovat a ladit tak web - toho se snad dočkáme v dalších verzích.

Google Chrome - správce úlohGoogle Chrome nabízí i integrovaného správce úloh, kde můžete vidět, kolik paměti se ta která záložka ukousne, zajímavé že? Pro detailnější zkoumání je zde možnost zobrazit statistiky pro experty.

Při maximalizovaném okně nemá prohlížeč žádné postranní lišty ani zleva, zprava, zespodu. Výborné. Samozřejmostí je možnost přesunu jednotlivých záložek myší. A velmi příjemná je také možnost změny velikosti textarea, jak to známe ze Safari. Zajímavostí je možnost vytvořit zástupce na plochu, která po otevření v podstatě vypadá jako aplikace bez adresního řádku. Toto použití může být zajímavé např. pro přístup k emailům, kdy se tak Google Chrome přibližuje desktopovým aplikacím.

Co mi v Google Chrome chybí...

  • Možnost zobrazit stránky ve full screenu.
  • Chybí mi mouse gestures, na které si člověk zvykne velmi rychle - minimálně pro krok zpět, vpřed, zavření záložky nebo otevření nové.
  • Nemožnost editace CSS v inspektoru a pohodlně tak ladit weby.

Závěrem mohu Google Chrome opravdu pochválit, líbí se mi ve své jednoduchosti. Věřím, že jako open source velmi rychle dostane do vínku i další zajímavé funkce a snad se objeví funkce, které nyní postrádám - nejvíce ona gesta myší. Bez toho nedokáži efektivně pracovat. Na druhou stranu také doufám, že díky open source to neskončí jako u Firefoxu, který člověk musí tunit desítkami pluginů. Google Chrome má velmi slušný základ stát se jednoduchým a oblíbeným prohlížečem. Mě osobně překvapil a budu jej dále sledovat a hlavně testovat. A pro hnidopichy dodám, že Google Chrome prošel bez problémů ACID2 testem (který sice není tak důležitý, ale lidi to prostě mají rádi). Jak se Google Chrome líbí vám?

Tento můj vlastní článek byl převzat ze serveru www.ovsem.net.

Pokud se vám líbil tento článek můžete Profi magazín odebírat pomocí RSS.

Možné související články:

Komentáře

Jakub Hejda
2. září 2008, 17:05

Nainstaloval jsem ho a vyzkoušel a překvapila mě ta úžasná rychlost. Jak při startu prohlížeče tak behěm práce. Na rozdíl od pomalého Firefoxu a IE je tohle opravdu použitelné na rychlé nalazení informací na webu.

Redaktor ovsem.netAutor článku Jiří Melčák
2. září 2008, 23:55

Přesně tak, rychlost je úchvatná. Uvidím zda zvládne mou každodenní práci a více než 50 otevřených záložek ;)

Ale jinak opravdu smekám. Rychlost, svižnost, jednoduchost. Super.

Milan Kryl
3. září 2008, 01:45

Výborná je taky možnost uložit zástupce na otevřenou záložku na plochu. Například Gmail takto uložený je potom otevřen jako samostatná aplikace bez zbytečných nástrojových lišt a adresního řádku.

Google se tak přesouvá pomalu ale jistě rovnou do Windows.

Redaktor ovsem.netAutor článku Jiří Melčák
3. září 2008, 04:37

Máš pravdu Milane, vyzkoušel jsem to a je velmi zajímavé. Dopsal jsem to do článku. Díky.

Milan
4. září 2008, 00:58

Chybí mi záloha záložek v Google Chrome. Například při záloze dat, nebo když je chci přesunout. Nebo jsem to nenašel.

Redaktor ovsem.netAutor článku Jiří Melčák
4. září 2008, 01:14

Zde je zajímavý benchmark pro test rychlosti javascriptu:

http://code.google.com/apis/v8/run.html

Výsledky jsou v porovnání s FF, O, Safari, IE7 naprosto oslňující.

Zakkiss
14. leden 2009, 12:02

Jak se udělá zástupce na otevřenou záložku na plochu?

Karolína
26. květen 2012, 06:51

Google Chrome je Nejlepší..!! ;) Tak si ho stáhněte.. ;) On je prostě dobrej protože je rychlý než nějaký obyčejný Internet Explorer.. ;) Tak děkuji že sem tady něco mohla napsat.. ;P

Komentáře jsou uzavřeny

Pracovní projekty

Bleskovky

Kniha: jQuery Kuchařka programátora

Kniha: jQuery Kuchařka programátora

Rád bych upozornil na zajímavou knihu, o kterou jsem zavadil. Jedná se o knihu s názvem jQuery Kuchařka programátora a je tedy zřejmé, co bude jejím obsahem. Nemá moc smysl cokoliv popisovat. Raději hned mrkněte do obsahu kapitol nebo zkoukněte ukázkovou kapitolu v PDF. Běžná cena je 590 Kč. Momentálně ji můžete online koupit za 502 Kč.

Textpattern.com redesignoval web

Textpattern

Oficiální stránky mého oblíbeného CMS Textpattern prošly redesignem - www.textpattern.com. Ještě je potřeba kompletně redesignovat celý výchozí admin a mohl by se Textpattern lehce vrátit na výsluní. Poslední verze Textpattern 4.2.0 sice podporuje skiny pro admin, ale abych byl upřímný, tak drtivá většina nestojí ani za stažení. Budu muset dodělat tu svou představu o adminu Textpatternu.

Guide to CSS support in e-mail clients

Guide to CSS support in e-mail clients

Tvorba HTML e-mailu rozesíláného především v podobě newsletteru představuje občas nemalé trápení a ladění, aby e-mail vypadal přesně tak, jak chcete nebo jak jste zamýšleli. Na serveru campaignmonitor.com jsou k dispozici tabulky (i ke stažení v PDF, ZIP) s podporou CSS selektorů a vlastností, které lze v nejpoužívanějších e-mailových klientech bezpečně používat.

Fascinující pohled na svět

The Big Picture

Na serveru Boston.com můžete v kategorii The Big Picture vidět fotografie zachycující atmosféru různých zemí, národností, přírodních jevů i katastrof, politiku, válku atd..

Vývoj produktů Apple v letech 1977-2008

Vývoj produktů Apple

Zajímavou podívanou vám nabídne článek, který shrnuje vývoj výrobků Apple, od stolních počítačů přes notebooky, až po jednotlivé periferie jako klávesnice a myš.

Zobrazit další bleskovky »

O všem na internetu