Vyměňujete zpětné odkazy? Dobře... a proč tedy podvádíte? | Profi Magazín - webdesign, ikony, jquery, Textpattern


Vyměňujete zpětné odkazy? Dobře... a proč tedy podvádíte?

Jiří Melčák | 15. listopad 2008 | 19 059× zobrazeno | 20 komentářů
Hodnocení: 3.7 (6 hlasů)

Síla a přínos zpětných odkazů je nezpochybnitelná. To, že vám zpětné odkazy z dlouhodobého hlediska zajistí vyšší pozici ve vyhledávačích, je asi zbytečné nošení dříve do lesa. Existuje spousta specializovaných firem, které se věnují linkbuildingu, tedy budování zpětných odkazů. Převážná většina z nich je úzce spojena s webdesignérskou profesí. Na druhé straně je výměna zpětných odkazů natolik jednoduchá, že si backlinky může spravovat každý zcela sám. Zde však nastává poměrně velký kámen úrazu...

Proces výměny zpětných odkazů

Celý proces výměny zpětných odkazů je jednoduchý. Napíšete na e-mail webu, se kterým byste rádi vyměnili odkazy. Předtím je samozřejmě vhodné si stránku trochu proklepnout - zjistit si hodnoty SRank, Google PageRank, projet si strukturu stránek, jejich rozsah, počty již uveřejněných zpětných odkazů atd. Pokud usoudíte, že výměna má pro vás přínos a oslovený provozovatel webu usoudí stejně, pak si výměníte odkazy. Stejným způsobem vy sami můžete být kontaktováni někým jiným, který by s vámi rád vyměnil odkaz - to se stává v případě, že vaše hodnoty SRanku, Google PageRanku a dalších faktorů jsou již samy o sobě zajímavé a o odkaz z vašeho webu může být nemalý zájem.

Podvod, špína a neserióznost

Tím, že odkazy s někým vyměníte však musíte počítat s tím, že je potřeba tyto odkazy minimálně jednou za týden kontrolovat. Je totiž zcela běžnou praxí, že nemalé procento výměny zpětných odkazů (z vlastní zkušenosti odhaduji tak cca 25%) jsou od počátku zamýšleny jako podvod. Vyměníte s někým odkazy a po 2-3 týdnech váš odkaz z jejich webu zmizí. Někdy dříve, někdy později. A to jen proto, aby vaše místo zaplácli dalším odkazem. Hřeší totiž na to, že ne každý si kontroluje po nějakém čase umístění svého zpětného odkazu. Oni tak zadarmo a podvodně přichází ke stovkám, tisícovkám zpětných odkazů.

Mezi další neseriózní výměny patří ty, kdy daný web na počátku při výměně slibuje, že z daného webu nepovede více než např. 15 externích odkazů... Ok, super... podíváte se po měsíci, po dvou a patička jejich webu je dlouhá jak web sám a obsahuje stovky zpětných odkazů, kde ten váš je již pro vás bezcenný.

Posledním podvodem, se kterým jsem se setkal je nastavení atributu rel="nofollow" pro váš zpětný odkaz. Tímto se vyhledávačům sděluje, že daný odkaz nemá být brát v potaz při počítání relevance. Tím je vyměněný odkaz pro vás napůl bezcenný. Proč napůl? Protože české vyhledávače ješte zcela nepodporují tento atribut. Zahraniční jako např. Google, Yahoo, MSN Search však již ano. Tento atribut vznikl zejména na popud zabránění komentářovému spamu a já se jen těším na plnou podporu tohoto atributu právě kvůli tomutu sprostému fenománu. Komentářový spam bude jednou vymícen a do té doby osobně buď nemilosrdně mažu takovýto komentář anebo umažu pouze odkaz na spamovaný web - já si s tím rád dám tu práci ;)

Kontrola zpětných odkazů je nutností

Závěr je tedy jasný. Kontrolujte své zpětné odkazy, které jste s někým vyměnili. Pokud váš odkaz zmizí, můžete samozřejmě kontaktovat provozovatele, proč tam již nejste, ale co byste chtěli slyšet? Že se stala chybka? Prdlačky, je to podvod. Smažte jejich odkaz a virtuálně je nakopejte tam, kde slunce běžným lidem nesvítí...

Pokud se vám líbil tento článek můžete Profi magazín odebírat pomocí RSS.

Komentáře

Tom@S
15. listopad 2008, 14:53

ja by som to tak cierno nevidel, mne odkaz nezmazal este nikto a ze som ich uz vymenil aj nakupil hodne. Zrejme to nevies :)

Redaktor ovsem.netAutor článku Jiří Melčák
15. listopad 2008, 15:12

No, trochu hloupá poznámka, nemyslíš. Já nejsem ten, co maže odkazy. Při výměně odkazů pro O všem na internetu jsem tohle zažil již několikrát, naposledy dnes ráno. Ti špatní jsou někde jinde a rozhodně to nejsem já.

Mona
15. listopad 2008, 16:20

Pán Melčák, vy zrejme nepoznáte osobnosť slovenského internetu takého veľkého formátu, akou je Tom@s, keď si dovoľujte spochybňovať inteligenciu jeho poznámky. :)))

icq
15. listopad 2008, 20:06

no možná by bylo dobré k článku rovnou přidat nějaké odkazy na služby které automaticky odkazy pohlídají …

Redaktor ovsem.netAutor článku Jiří Melčák
15. listopad 2008, 21:37

Jde o neetické chování jedné ze stran, která se účastnila výměny odkazů. Když mi někdo oznámí, že smazal odkaz, tak je to ok. Ale pokud jej někdo jen tak smaže bez upozornění, tak to není zrovna v pořádku.

Jen jsem chtěl na toto poukázat. Pokud s tím Tom@s nemá osobní zkušenost, je to jen dobře a já mu to přeju, ale kdyby jsem se s takovým jednáním několikrát osobně nesetkal, tak bych nepsal tento článek.

Jakub Hejda
15. listopad 2008, 23:09

Výměna odkazů nikdy nebude spravedlivá. Pokaždé jedna strana získává víc než druhá. Někdy dokonce ztrácí než aby získávala.

Důležitá je dlouhodobá a promyšlená výměna odkazů.
Ideální je například výměna odkazů u webů od stejného provozovatele. Podvod nehrozí a je možné občas udělat i určité nevyvážené nastavení aby jeden skutečně JEN pomohl druhému.

Online hry zdarma
27. listopad 2008, 12:07

Je dobré používat různé specializované programy pro kontrolu zpětných odkazů. Lidi prostě budou podvádět, takoví lidé byli, jsou a budou. Ve všech sférách, internet se tomu prostě nemohl vyhnout, kde jsou lidé, budou podvody.

Marek
9. prosinec 2008, 23:12

No tak kontrola je nutností, to je jisté, jsme přece v Čechách. Nejlepší výmluva je, když s člověkem, který vám vyměnil odkaz řekne, že už na tom webu nedělá…

Online hry
21. prosinec 2008, 19:34

Budou další články? Tenhle magazín se mi fakt líbí.

Redaktor ovsem.netAutor článku Jiří Melčák
21. prosinec 2008, 19:44

Budou ;)

Je toho teď na nás trochu moc. Jen se vzpamatujeme s před- a povánočního shonu.

Jhz
29. prosinec 2008, 14:23

no jo, kdyz on nekdo dostane na vanoce merkur, tak to je pak vsechen cas smerovan uplne jinam ze ? :D

Martin
5. leden 2009, 11:09

Ani já nemá špatné zkušenosti s výměnou odkazů. Oslovil jsem spoustu webů s přidáním odkazu a ze zhruba 600 odkazů (Google-nastroje pro webmastery) na moje stránky požadovalo výměnu minimum. Celkem mám zpětných asi 20, ale většinu jsem zařadil z vlastního přesvědčení.

Honza
14. leden 2009, 12:46

Díky za cenné informace. Zrovna řeším stejný problém na stránách naší neziskovky. Každý slibuje, já nastavuji <a> jako blázen ale nikde se naše zpětné odkazy neobjevují.
Bohužel jako neziskovka nejsme schopni uhradit PPC atd …
Jinak tomuto problému chci věnovat mou bakalářskou práci. Tak uvidíme co o tom ještě zjistím :o)
Díky a ahoj

Zdeněk Štuksa
6. únor 2009, 08:52

Dobrý den
Máme zájem o výměnu odkazů. Váš odkaz hodláme umístit na stránku www.ingstuksa.cz/2/ kam vede odkaz z hlavní stránky. Naši ikonku se zdrojovým kódem naleznete na té samé straně. Po přidání naší ikonky nás kontaktujte e-mailem s přesnou adresou našeho odkazu na Vaší webové stránce a vašim zdrojovým kódem odkazu. Váš odkaz bude přidán nejpozději do 1 pracovního dne po přijetí e-mailu s následující kontrolou.
Děkujeme za výměnu odkazů. Nezapomeňte do e-mailu zaslat zdrojový kód Vašeho odkazu.
Zpětné odkazy jsou každé dva dny kontrolovány naším systémem. Pokud dojde ke smazání odkazu, Váš odkaz bude smazán také.
Bráníme se tak lidem, kteří si nechají jen svůj odkaz přidat a náš potom již nepřidají.

wico
13. únor 2009, 09:45

Ahoj,
Naprosto souhlasím a vidím to ještě více černě. Nejlepší je udělat si sám 100 farem a prolinkovat si to. Já mám 70 farem s rankem 3-4. A z nich si krmim svoje tři miláčky :). Dělejte farmy je to fajn.

Tom@S
18. únor 2009, 00:58

Pan Melčak ma poznat nemusi, za to teba Mona pozna cely slovensky internet a nie zrovna lichotivo.
S vymenou problemy nemam robil som ich niekolko aj pre weby zakaznikov, tak isto ako aj nakupoval odkazy a este sa mi nestalo ani raz aby odkaz zmizol. Mone sa to mozno stava pravidelne a to hned po tom ako dotycni zistia s kym odkaz vymenili :D
Pridam napriklad len malu ukazku ze aky clovek to tu sudi, byt tebou otvorim okno a vyhodim aspon monitor, usetris tak nas beznych uzivatelov internetu a zaroven aj seba (od hanby) http://kusi.sk/clanok/vsetko-pre-web-alebo-webstranky-z-ineho-pohladu-w-solutions#comments

Kubice
11. únor 2011, 04:27

Ja pouzivam pro kontrolu www.praseo.net – je to zadarmo a bezvadne do funguje. System mi odkazy pohlida a jeste tem co mazou napise email…

Luky
5. květen 2011, 14:02

To se mi stalo už mockrát a díky že o tom někdo konečně napsal.

vasek
1. duben 2012, 12:25

Já mám tedy opačnou zkušenost, zatím mi ty zpětné odkazy vždy všude zůstaly a nebyl s tím problém.

Petr
7. květen 2012, 17:09

Je pravda že se musí zpětné odazy hlídat. Ale kdo na to má dneska čas že?

Komentáře jsou uzavřeny

Pracovní projekty

Bleskovky

Kniha: jQuery Kuchařka programátora

Kniha: jQuery Kuchařka programátora

Rád bych upozornil na zajímavou knihu, o kterou jsem zavadil. Jedná se o knihu s názvem jQuery Kuchařka programátora a je tedy zřejmé, co bude jejím obsahem. Nemá moc smysl cokoliv popisovat. Raději hned mrkněte do obsahu kapitol nebo zkoukněte ukázkovou kapitolu v PDF. Běžná cena je 590 Kč. Momentálně ji můžete online koupit za 502 Kč.

Textpattern.com redesignoval web

Textpattern

Oficiální stránky mého oblíbeného CMS Textpattern prošly redesignem - www.textpattern.com. Ještě je potřeba kompletně redesignovat celý výchozí admin a mohl by se Textpattern lehce vrátit na výsluní. Poslední verze Textpattern 4.2.0 sice podporuje skiny pro admin, ale abych byl upřímný, tak drtivá většina nestojí ani za stažení. Budu muset dodělat tu svou představu o adminu Textpatternu.

Guide to CSS support in e-mail clients

Guide to CSS support in e-mail clients

Tvorba HTML e-mailu rozesíláného především v podobě newsletteru představuje občas nemalé trápení a ladění, aby e-mail vypadal přesně tak, jak chcete nebo jak jste zamýšleli. Na serveru campaignmonitor.com jsou k dispozici tabulky (i ke stažení v PDF, ZIP) s podporou CSS selektorů a vlastností, které lze v nejpoužívanějších e-mailových klientech bezpečně používat.

Fascinující pohled na svět

The Big Picture

Na serveru Boston.com můžete v kategorii The Big Picture vidět fotografie zachycující atmosféru různých zemí, národností, přírodních jevů i katastrof, politiku, válku atd..

Vývoj produktů Apple v letech 1977-2008

Vývoj produktů Apple

Zajímavou podívanou vám nabídne článek, který shrnuje vývoj výrobků Apple, od stolních počítačů přes notebooky, až po jednotlivé periferie jako klávesnice a myš.

Zobrazit další bleskovky »

O všem na internetu