Zaujměte své čtenáře pěknou a kvalitní RSS ikonou | Profi Magazín - webdesign, ikony, jquery, Textpattern


Zaujměte své čtenáře pěknou a kvalitní RSS ikonou

Lenka Melčáková | 1. srpen 2008 | 11 218× zobrazeno | Bez komentáře
Hodnocení: 5.0 (3 hlasy)

Používání RSS kanálů je velice rozšířenou a hlavně oblíbenou formou, jak sledovat své oblíbené stránky a být vždy v obraze, když se někde objeví nový článek či zpráva. Na druhou stranu majitélé stránek, serverů a blogů by tuto službu neměli opomíjet a můžou si být jisti, že své čtenáře velice potěší zprovozněním RSS kanálů na svých stránkách. Pravidlený návštěvník, tak bude vždy a včas informován o nových aktivitách na jeho oblíbených www stránkách. I přesto však je mnoho lidí, kteří zatím neměli možnost poznat nebo dokonce neznají tento užitečný webový zdroj, co ušetří spoustu času při brouzdání po internetu.

RSS má několik významů:

  • Rich Site Summary (RSS 0.91 od firmy Netscape)
  • Resource Description Framework Site Summary (stvořitelem je W3C)
  • Really Simple Syndication (RSS 2.0)
  • Really Simple Syndication 3.0 (RSS 3.0 Lite - zatím nejmladší z rodiny RSS)

Jak číst RSS kanály

K prohlížení a práci s RSS slouží tzv. RSS čtečky. Jsou to jednoduché programy, které se instalují do počítače a jsou většinou zdarma ke stažení (Slunečnice.cz, Sosej.cz). Je jich však tolik, že by to bylo na další článek. Proto uvedu jen jeden odkaz na online čtečku (jelikož jsem zastáncem malých online aplikací, kdy nemusíte nic instalovat do počítače) a to reader.google.com, která je velice jednoduchá a přehledná. Jistě ji zvládne i začátečník.

Náhled online RSS čtečky od Google

Sydney Opera House - Wallpaper

Kde se RSS kanál používá

Jelikož kanály slouží k odebírání novinek a celkově k syndikaci obsahu www stránek, zprovozňuje se tedy převážně na stránkách, které často mění svůj obsah, tedy tam, kde velice často přibývají nové články (iDnes.cz, Novinky.cz, ale i různé blogy či odborné e-ziny). Čtenář je tak rychle informován o novém článku. Proto nemá moc valného smyslu mít RSS kanál na stránkách, kde se téměř nic neděje, ale také například u e-shopů. Na velice rozsáhlých, většinou zpravodajských serverech je možné stahovat kanály z jednotlivých sekcí. Je tomu tak třeba na iDnes.cz, kde si můžete vybrat z jaké kategorie budete novinky odebírat (Zprávy, Sport, Fotbal, Hokej, Fincentrum, Xman, Revue a mnoho dalších). Je to více než rozumné, protože na iDnes vychází zhruba přes 200 článků denně a to by vás ani nebavilo se v tolika článcích v RSS čtečce orientovat (nehledě na to, že je skoro nemožné projít za den 200 článků...).

Umístění RSS ikony na stránkách

Někdo je minimalistického názoru a umisťuje odkaz na RSS zdroj třeba až do patičky webu nebo na něj upozorní pouze malinkou ikonkou. Pokud to však design webu takto vyžaduje, není tomu co vytknout (kdo RSS potřebuje, tak si jej vždy najde). Lepší je však odkaz na RSS kanály umístit v horní části webu, pokud možno výraznou ikonou. Ikona by měla do designu stránek zapadnout, ale zároveň musí vyniknout a upoutat pozornost. Základní barva v tomto případě je oranžová, ale někteří se nebrání i jiným barvám či jinému originálnímu ztvárnění ikony.

Ukázka kreativních RSS ikon

Malá ukázka excelentních RSS ikonek, které však nejsou ke stažení. Jsou to opravdu mistrovská díla. V dalším článku připravuji tipy na stažení pěkných a kvalitních RSS ikonek zdarma.

Design-Freak

Odkaz
Designér, který povýšil RSS ikony na umění. Má velký podíl na výrobě a distribuci výhradních RSS ikon pro bloggery.

Design-Freak

Ojingogo RSS Icon

Odkaz
Autor těchto ikon pracuje na dokončení, aby je mohl poskytnout ke stažení.

Ojingogo RSS Icon

Náš Profimagazin RSS Robot

Pouze pracovní verze. Ještě na něm pracujeme, abychom ho mohli poskytnout ke stažení.

Náš Profimagazin RSS Robot

Pokud se vám líbil tento článek můžete Profi magazín odebírat pomocí RSS.

Možné související články:

Přidat komentář

Komentáře jsou uzavřeny

Pracovní projekty

Bleskovky

Kniha: jQuery Kuchařka programátora

Kniha: jQuery Kuchařka programátora

Rád bych upozornil na zajímavou knihu, o kterou jsem zavadil. Jedná se o knihu s názvem jQuery Kuchařka programátora a je tedy zřejmé, co bude jejím obsahem. Nemá moc smysl cokoliv popisovat. Raději hned mrkněte do obsahu kapitol nebo zkoukněte ukázkovou kapitolu v PDF. Běžná cena je 590 Kč. Momentálně ji můžete online koupit za 502 Kč.

Textpattern.com redesignoval web

Textpattern

Oficiální stránky mého oblíbeného CMS Textpattern prošly redesignem - www.textpattern.com. Ještě je potřeba kompletně redesignovat celý výchozí admin a mohl by se Textpattern lehce vrátit na výsluní. Poslední verze Textpattern 4.2.0 sice podporuje skiny pro admin, ale abych byl upřímný, tak drtivá většina nestojí ani za stažení. Budu muset dodělat tu svou představu o adminu Textpatternu.

Guide to CSS support in e-mail clients

Guide to CSS support in e-mail clients

Tvorba HTML e-mailu rozesíláného především v podobě newsletteru představuje občas nemalé trápení a ladění, aby e-mail vypadal přesně tak, jak chcete nebo jak jste zamýšleli. Na serveru campaignmonitor.com jsou k dispozici tabulky (i ke stažení v PDF, ZIP) s podporou CSS selektorů a vlastností, které lze v nejpoužívanějších e-mailových klientech bezpečně používat.

Fascinující pohled na svět

The Big Picture

Na serveru Boston.com můžete v kategorii The Big Picture vidět fotografie zachycující atmosféru různých zemí, národností, přírodních jevů i katastrof, politiku, válku atd..

Vývoj produktů Apple v letech 1977-2008

Vývoj produktů Apple

Zajímavou podívanou vám nabídne článek, který shrnuje vývoj výrobků Apple, od stolních počítačů přes notebooky, až po jednotlivé periferie jako klávesnice a myš.

Zobrazit další bleskovky »

O všem na internetu