ScreenToaster - tvorba videotutoriálů už nemůže být jednodušší | Profi Magazín - webdesign, ikony, jquery, Textpattern


ScreenToaster - tvorba videotutoriálů už nemůže být jednodušší

Lenka Melčáková | 8. leden 2009 | 18 809× zobrazeno | 1 komentář
Hodnocení: 5.0 (4 hlasy)

Tvorba videotutoriálů už nemůže být jednodušší, dělí vás od ní pouze registrace na ScreenToaster.com. ScreenToaster je online služba, zdarma umožňující zachytit a nahrát video vaší činnosti na monitoru doslova jediným kliknutím. Nejedná se sice o nic nového, takových programů existuje mnoho, ale tato služba je výjimečná právě tím, že je online a zdarma, není třeba žádné stahovaní ani instalace a prostě pro rychlou tvorbu video návodu je naprosto dostačující. Všechny vytvořené video screenshoty můžete sdílet přímo na stránkách ScreenToasteru, což vzhledem k téměř nulové české komunitě asi nebude to nejzajímavější. Mnohem zajímavěji se však jeví brzy připravovaný export videa na Youtube, dále jejich tým vývojářů neustále pracuje na zlepšování plynulosti a kvality aplikace, na vylepšeném nahrávání zvuku a titulků a také snímání webovou kamerou. Mimojiné byl ScreenToaster vyhodnocen jako nejužitečnější online aplikace roku 2008.

ScreenToaster - snímání obrazovky

K čemu se ScreenToaster může hodit?

Snímání vaší činnosti na počítači má mnoho opodstatnění, například pokud potřebujete někomu pomoci s počítačem, stačí mu návod nahrát a poslat odkaz na vámi vytvořené video. Velkou podporu může tato služba mít u redaktorů, kteří píši články a vytvářejí tzv. videotutoriály, které vás naučí mnohem rychleji než sebedelší psaný návod. Takto vytvořený videotutoriál si můžete vložit na své stránky. Stačí se pouze zaregistrovat (bohužel prozatím trvá několik hodin, než vám zašlou na e-mail přístupový kód) a zmáčknout tlačítko Start Recording.

O profesionálním zázemí vývojářů ScreenToasteru hovoří hlavně kompatibilita pro nejdostupněší platformy Windows, Mac OS i Linux a optimalizace pro nejběžnější prohlížeče (Firefox, Internet Explorer, Google Chrome, Opera a Safari). Jedinou konfigurační nutností je mít nainstalovaný Java 1.5 a Macromedia Flash Plugin 9.  Bez registrace můžete sledovat a komentovat veškerá vystavená videa, ale nebudete moci vytvořit si své vlatní video. Malou nevýhodu vidím v omezení doby nahrávání videa na 5 min o celkové velikosti souboru 20 MB, což pro někoho může/nemusí být vůbec překážkou. 5 minut by mělo bohatě stačit na malý videotutoriál.

Jednoduchý návod jak nahrát video na ScreenToasteru

 1. Klikněte na velké tlačítko na titulní straně Start Recording.
 2. Přejděte k oknu (programu), které chcete snímat.
 3. Klávesovou zkratkou Alt + S zahájíte snímání celé obrazovky.
  Nebo: klávesovou zkratkou Alt + Shift + S zahájíte snímání vámi zvoleného výřezu obrazovky.
 4. Po natočení videa stejnou zkratkou Alt + S zastavíte snímání obrazovky.
 5. Budete automaticky přesměrováni na náhled vytvořeného videa.
 6. Dále už jen vyplníte název a popis videa.
 7. Přidáte titulky a zvuk.
 8. Kliknutím na Publish video jej publikujete.
Dejte pozor - než video publikujete musíte ho mít kompletně hotové i s titulkama a zvukem. Jakmile kliknete na Publish video již není možné přidat zvuk ani titulky, lze pouze editovat název videa nebo klíčová slova.

Návod jak nahrát textové titulky k videu

 1. Jakmile budete mít video nahrané, spusťte náhled videa a pauzněte ho tam, kde chcete přidat svůj titulek.
 2. Klikněte na ikonu Add Subtitles.
 3. Objeví se okno, které vyplníte svým komentářem.
 4. Zmáčkněte Enter nebo Add pro vložení komentáře.
V průběhu editace videa můžete vložit libovolný počet titulků.

Návod jak nahrát zvuk k videu

 1. Jakmile budete mít video nahrané klikněte na ikonu Record sound.
 2. Kliknutím na video se začne zvuk nahrávat a znovu kliknutím se nahrávání zastaví.

Je nutné se ale přesvědčit o kvalitě a nastavení zvuku ve vašem počítači, aby nebyl zvuk příliš tlumený nebo naopak.

Dokud jste video nepublikovali, můžete titulky i zvuk kdykoliv poupravit nebo přehrát. Pro všechny případy jsou zde dva videotutoriály s návodem.

Ukázka mého videotutoriálu - tvorba úvodního banneru pro tento článek

Sama jsem si vyzkoušela jak jednoduché to je, bez instalace a vše při zachování relativně dobré kvality obrazu.

Komentáře

jan korbel
8. leden 2009, 23:32

Pokud jste na Macu, tak určitě mnohem jednodušší a výkonější bude ScreenFlow.

Komentáře jsou uzavřeny

Pracovní projekty

Bleskovky

Kniha: jQuery Kuchařka programátora

Kniha: jQuery Kuchařka programátora

Rád bych upozornil na zajímavou knihu, o kterou jsem zavadil. Jedná se o knihu s názvem jQuery Kuchařka programátora a je tedy zřejmé, co bude jejím obsahem. Nemá moc smysl cokoliv popisovat. Raději hned mrkněte do obsahu kapitol nebo zkoukněte ukázkovou kapitolu v PDF. Běžná cena je 590 Kč. Momentálně ji můžete online koupit za 502 Kč.

Textpattern.com redesignoval web

Textpattern

Oficiální stránky mého oblíbeného CMS Textpattern prošly redesignem - www.textpattern.com. Ještě je potřeba kompletně redesignovat celý výchozí admin a mohl by se Textpattern lehce vrátit na výsluní. Poslední verze Textpattern 4.2.0 sice podporuje skiny pro admin, ale abych byl upřímný, tak drtivá většina nestojí ani za stažení. Budu muset dodělat tu svou představu o adminu Textpatternu.

Guide to CSS support in e-mail clients

Guide to CSS support in e-mail clients

Tvorba HTML e-mailu rozesíláného především v podobě newsletteru představuje občas nemalé trápení a ladění, aby e-mail vypadal přesně tak, jak chcete nebo jak jste zamýšleli. Na serveru campaignmonitor.com jsou k dispozici tabulky (i ke stažení v PDF, ZIP) s podporou CSS selektorů a vlastností, které lze v nejpoužívanějších e-mailových klientech bezpečně používat.

Fascinující pohled na svět

The Big Picture

Na serveru Boston.com můžete v kategorii The Big Picture vidět fotografie zachycující atmosféru různých zemí, národností, přírodních jevů i katastrof, politiku, válku atd..

Vývoj produktů Apple v letech 1977-2008

Vývoj produktů Apple

Zajímavou podívanou vám nabídne článek, který shrnuje vývoj výrobků Apple, od stolních počítačů přes notebooky, až po jednotlivé periferie jako klávesnice a myš.

Zobrazit další bleskovky »

O všem na internetu